Chemioterapia jest jedną z najważniejszych metod leczenia nowotworów, ale niestety często prowadzi do skutków ubocznych, w tym utraty włosów. Dla wielu osób jest to ogromny problem psychologiczny. Jednak istnieją sposoby, które mogą pomóc w zapobieganiu wypadaniu włosów podczas chemioterapii. Jednym z nich jest stosowanie czepka chłodzącego.

Czepek chłodzący działa poprzez obniżenie temperatury skóry głowy. Kiedy nałożymy go na głowę, obkurczają się naczynia krwionośne, co zmniejsza przepływ krwi do mieszków włosowych. Dzięki temu, mniejsza ilość chemioterapeutyku dociera do mieszków włosowych, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia i wypadania włosów  . Jeden z takich czepków chłodzących to czepek MediCAP 

Czepek chłodzący  składa się z dwóch warstw: wewnętrznej wykonanej ze specjalnego materiału termoelastomerowego, który akumuluje zimno, oraz zewnętrznej wykonanej z poliestru. Przed użyciem czepek należy schłodzić w zamrażarce lub lodówce przy temperaturze -18°C. Dodatkowo, dołączona jest nylonowa torebka ochronna, która zapewnia odpowiednie trzymanie czepka.

Aby poprawnie używać czepka , należy go założyć na głowę na około 15 minut przed rozpoczęciem chemioterapii. Następnie należy go nosić przez cały czas trwania terapii i jeszcze przez 15 minut po jej zakończeniu. Jeśli terapia trwa dłużej niż 40 minut, zaleca się użycie kolejnego czepka.

Czepek może być stosowany przez osoby, które poddawane są chemioterapii i mają włosy na głowie. Szczególnie polecany jest dla osób narażonych na wysokie ryzyko wypadania włosów w wyniku stosowanej terapii. Przed użyciem czepka zawsze zaleca się konsultację z lekarzem.

Podsumowując, czepek chłodzący MediCAP to skuteczny sposób na zmniejszenie ryzyka wypadania włosów podczas chemioterapii. Dzięki swojej konstrukcji i działaniu, jest wygodny w użyciu i bezpieczny dla pacjenta. Może być stosowany przez osoby poddawane chemioterapii, które chcą uniknąć utraty włosów. W naszej ofercie znajdują się również rękawice chłodzące oraz klapki/skarpety chłodzące.