Pobieranie krwi jest rutynowym badaniem, które pozwala uzyskać ważne informacje o stanie zdrowia każdego z nas . Oto kilka przydatnych  kwestii dotyczących tego procesu:

 1. Wskazania do pobrania krwi:
  • Badania krwi są zalecane w przypadku różnych niepokojących objawów zdrowotnych. Najczęściej krew jest pobierana w celu wykonania morfologii, która dostarcza informacji o ogólnym stanie zdrowia.
  • Skierowanie na badanie krwi wydaje lekarz na podstawie zgłaszanych przez pacjenta objawów. Pobieranie krwi może być również początkiem bardziej szczegółowej diagnostyki.
  • Krew jest pobierana w celu oceny stanu pacjenta po krwotoku oraz oceny funkcji szpiku kostnego.
  • Warto wykonać okresowo badanie krwi, aby ocenić stan własnego zdrowia
 1. Przygotowanie Siebie do pobrania krwi:
  • Aby uzyskać wiarygodny wynik, na badanie krwi warto przyjść rano, przed zjedzeniem pierwszego posiłku. Całonocny post gwarantuje, że analizy nie zostaną zafałszowane przez elementy i substancje z pokarmu.
  • Przed pobraniem krwi nie należy palić ani wykonywać intensywnych ćwiczeń. Warto również sprawdzić, czy dane badanie wymaga głodówki.
  • Pobranie krwi jest stosunkowo bezbolesne i bezpieczne. Coraz częściej profesjonalne punkty pobierania krwi stosują medyczne skanery żył zwane również lokalizatorami żył, które pozwalają na łatwe i szybkie wskazanie najlepszego miejsca do wkłucia. Wkłuwana przez pielęgniarkę igła jest połączona ze specjalnym pojemnikiem, do którego zbierana jest krew. Cała procedura trwa kilka minut.
 1. Miejsce pobrania krwi:
  • Preferowanym miejscem pobrania krwi jest żyła w zgięciu łokciowym, ale można ją również pobrać z dłoni lub stopy.U małych dzieci pomocny w wyszukiwani żył na dłoni jest specjalny lokalizator żył na podczerwień.
 1. Czas trwania pobierania:
  • Proces pobierania krwi przebiega szybko i sprawnie. Podczas jednego pobrania pobiera się wyłącznie 450 ml pełnej krwi. Pobranie trwa około 5-8 minut.

W obecnych czasach punkty pobrań krwi i laboratoria diagnostyczne są wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy, sterylne materiały jednorazowego użytku, iluminatory naczyniowe, zmywalne pokrowce, pozycjonery, poduszki zmywalne pod głowę  dla pacjentów oraz wiele innych urządzeń, które czynią pobieranie krwi łatwiejsze i przyjemniejsze.

Pamiętaj, że pobieranie krwi jest ważnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala lekarzom ocenić stan zdrowia pacjenta. Jeśli masz wskazania do badania krwi, nie wahaj się umówić na wizytę w punkcie pobrań!